top of page
Image by Jenny Hill

SVALY A KĹBY

Svaly, kĺby a kosti sú súčasťou nášho muskuloskeletálneho systému. Spolu so šľachami, väzmi a mäkkým tkanivom podporujú váhu telu a pomáhajú nám pri pohybe. 

 

V ľudskom tele sa nachádza viac ako 600 svalov, ktoré spolu tvoria asi 40 % hmotnosti človeka. Každý pohyb ľudského tela sa uskutočňuje a koordinuje svalmi rôznych tvarov a veľkostí a za spoluúčasti kostí. Existujú tri odlišné typy svalov a to: srdcový sval, hladké svalstvo a kostrové svalstvo. Svaly nám umožňujú pohybovať sa, sedieť vzpriamene, behať, chodiť a dvíhať veci. Funkciou svalov je udržiavať kosti na svojom mieste a podporovať ich pohyb. Svaly a kosti sú prepojené šľachami. Tvorí ich vláknité tkanivo a medzibunková vláknitá hmota - kolagén, ktorý sa vyznačuje pevnosťou v ťahu, ale výrazne nižšou pružnosťou. Tvorí šľachy, väzy, hlboké fascie v puzdrách orgánov a podobne. Chrupavka je spojivové tkanivo, ktoré chráni kosti pred vzájomným trením. 

 

Kosti sú pre telo oporou, chránia orgány a tkanivá, sú zásobárňou vápnika a miestom tvorby krvných buniek. Poskytujú nášmu telu štruktúru  a formu. Kosti sa spájajú pohyblivým alebo nepohyblivým spojením. Nepohyblivo môžu byť navzájom spojené: väzivom, chrupkou, kostným tkanivom a pohyblivé spojenie kostí je prostredníctvom kĺbov. 

KOLAGÉN

Kolagén je vláknitá, vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá tvorí základ spojivových tkanív, teda väzív, chrupiek a kostí. Tvorí 25 % až 30 % všetkých proteínov v tele cicavcov, 70 % kože a dokonca 10 % celkovej hmotnosti človeka.  Zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní pružnosti spojivových tkanív vrátane šliach, svalov, kĺbov a väzov. Dodáva pokožke štruktúru a posilňuje kosti. 

 

S pribúdajúcim vekom však naše telo prirodzene produkuje čoraz menej kolagénu a jeho úbytok je súčasťou procesu starnutia. Strata kolagénu môže viesť k strate pružnosti pokožky, celkovej pružnosti tela, bolestiam kĺbov alebo k artróze. 

 

Zaradenie výživového doplnku s obsahom kolagénu do každodennej rutiny môže napomôcť zlepšiť vzhľad pokožky, zmierniť bolesti kĺbov, zabrániť úbytku kostnej hmoty, zvýšiť svalovú hmotu a posilniť pevnosť nechtov a zlepšiť kvalitu vlasov. 

Yoga Class
Young Man doing Physical Exercise

OSTEOPORÓZA

Osteoporóza, známa aj ako rednutie kostí, je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje množstvo kostnej hmoty a tým pevnosť kostí. Starnutím svaly strácajú svalovú hmotu a chrupavka sa začína opotrebovávať. Kosti slabnú, stávajú sa krehkými a môžu sa lámať. V neskorších štádiách osteoporózy môžu ľudia vnímať príznaky ako bolesti chrbta, stratu telesnej výšky alebo častejšie lámanie kostí. Osteoporóza je v štádiu zlomenín veľmi zle liečiteľná, objavuje sa predovšetkým u žien po menopauze, postihuje však aj mužov vo veku nad 60 rokov. Medzi najbežnejšie rizikové faktory vzniku osteoporózy patria: hormonálne zmeny, rodinná predispozícia, menopauza, nedostatok pohybu, nadmerné požívanie kávy, alkoholu, podváha, fajčenie. 

 

Aby sa zabránilo osteoporóze, je potrebná pravidelná fyzická aktivita zameraná na posilnenie chrbtového svalstva, zdravá a rozmanitá strava bohatá na vápnik a vitamín D (teda ryby, mak, orechy), obmedzenie nezdravých návykov ako požívanie nadmerného množstva kávy a alkoholu, fajčenie, prípadne suplementácia výživy kolagénovými prípravkami. 

ZÁPAL A BOLESTI SVALOV

Svalové tkanivo nám umožňuje aktívny pohyb a nachádza sa vo všetkých častiach nášho tela. Mnohí sme už niekedy zažili nepríjemný pocit vo svaloch. Bolesť svalov vzniká najčastejšie v dôsledku ich preťaženia pri nadmernej fyzickej aktivite, ktorá spôsobuje zápal. Bolesť môže byť spôsobená aj z iných dôvodov, ako je stres, prechladnutie a nesprávna životospráva.

Workout with Dumbbells
Image by Braden Egli

VPLYV ŠPORTU NA SVALY

Účinky cvičenia na svaly závisia od typu a dĺžky fyzickej aktivity. Každá fyzická aktivita, či už sa venujeme zdvíhaniu závaží, strečingu alebo behu, ovplyvňuje náš svalový systém a silu kostí. Je dôležité si uvedomiť, že svaly poznajú napätie a nie váhu akú dvíhame, preto je potrebné zapájať svaly pod rôznymi uhlami. Čím sme však starší, tým je obtiažnejšie naberanie a udržiavanie svalovej hmoty a po 40. roku života predstavuje úbytok svalovej hmoty okolo 1 % ročne, preto sa venujme aktívnemu pohybu pokiaľ sme fyzicky schopní. 

 

Medzi krátkodobé výsledky fyzického cvičenia patrí zrýchlený metabolizmus a tvorba kyseliny mliečnej. Niektoré z dlhodobých fyzických účinkov na svaly zahŕňajú zvýšenú svalovú silu a vytrvalosť, svalovú odolnosť proti únave a zvýšenie svalovej a kĺbovej sily a pružnosti. 

AGETIS RIEŠENIA PRE SVALY A KĹBY

Dias - Logo-CY-04(1).jpg

Svojim vyváženým zložením prispieva k správnej činnosti svalov, tvorbe spojivových tkanív a k udržaniu zdravých kostí. Prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania a k optimalizácii imunitného systému.

Mag6-Logo-CY-01.png

A highly absorbable form of Magnesium and Vitamin B6 which reduce tiredness and fatigue, and contributes to the normal function of muscles, bones & teeth. 

bottom of page