top of page
Image by Fernando Brasil

AKO ŽIŤ V ROVNOVÁHE

Duševné zdravie, ako je definované Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), je stav pohody, v ktorom jednotlivec môže realizovať svoje schopnosti, vie zdolávať stresové situácie bežného života, vie produktívne pracovať a vie prispievať do života spoločnosti. Duševné zdravie sa považuje za  najdôležitejšiu a nenahraditeľnú súčasť pevného zdravia. 

 

Duševné zdravie je dôležité pre nás a pre našu schopnosť myslieť, vyjadrovať svoje emócie a komunikovať s ostatnými. Na našu psychiku majú vplyv rôzne faktory, ako stres, fyzické a emočné zdravie a kvalita spánku. 

 

O dobrom duševnom zdraví môžeme hovoriť v prípade, keď sa človek cíti sebaisto, nadväzuje a udržiava sociálne vzťahy, je cieľavedomý, prináša hodnotu spoločnosti, žije a pracuje produktívne, dokáže sa vyrovnať so stresom a čeliť životným zmenám. 

 

Fyzická aktivita, zvládanie stresu, zlepšovanie kvality spánku a osvojovanie si nových schopností sú len niektoré z krokov, ktoré môžeme podniknúť na zlepšenie nášho mentálneho zdravia a pohody. 

KVALITA SPÁNKU 

Kvalita spánku má významný vplyv na našu duševnú pohodu vrátane nálady a fyzického zdravia. Dobrá kvalita spánku je definovaná nasledovnými charakteristikami:

 

  • keď zaspíte čoskoro potom, ako si ľahnete

  • keď spíte neprerušovane celú noc

  • v prípade, ak sa počas noci prebudíte, opätovne zaspíte do 20 minút

  • keď sa ráno cítite oddýchnutý a plný energie 

 

Kvalita spánku sa zvyčajne zhoršuje z dôvodu zlých návykov, stresu, stavov úzkosti, zdravotných ťažkostí alebo spánkového apnoe. Ak sa pravidelne a dlhodobo vystavujeme nedostatočnému odpočinku a nízkej kvalite spánku môže to mať za následok vážne zdravotné ťažkosti, ako je obezita alebo kardiovaskulárne ochorenia. Ku kvalitnejšiemu spánku si môžeme dopomôcť pravidelným režimom, ísť spať a prebúdzať sa každý deň v rovnakom čase (vrátane víkendov), spať 7 - 9  hodín denne, obmedziť príjem kofeínu a alkoholu a pred spaním sa vyhnúť ťažkým jedlám a pôsobeniu modrého svetla z elektronických zariadení, ktoré odďaľujú spánok. 

Image by engin akyurt
Image by Kinga Cichewicz

STRES

Stres je odpoveďou tela na zmeny v živote. Môže pochádzať z mnohých zdrojov, ktoré sa nazývajú stresové faktory. Môžu mať emocionálny alebo fyzický charakter. Ľudia denne zažívajú stres, či už sú za tým problémy v práci, vo vzťahoch, finančné problémy, zaneprázdnenosť alebo dokonca drobné zmeny v každodennej rutine, čo je následok súčasnej modernej doby. 

 

Je dôležité venovať pozornosť a všímať si zmeny a príznaky, ktoré môžu byť práve dôsledkom nadmerného stresu. Príznaky môžu byť fyziologické a emočné, ako sú depresia alebo úzkosť, hnev, podráždenosť, pokles libida a záujmu o intímny život, pocit demotivácie alebo zmätenosti, problémy s pamäťou a koncentráciou. 

AGETIS RIEŠENIA PRE DUŠEVNÉ ZDRAVIE

Mag6-Logo-CY-01.png

„Ready-to-go“ vrecúška s obsahom gélu na priamu konzumáciu poskytujú organizmu 125 mg horčíka s dobrou vstrebateľnosťou. Prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, podieľajú sa na tvorbe energie a správnej činnosti svalov a psychiky.

bottom of page